Systemy sterowania maszynami budowlanymi z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, ponieważ podwyższają efektywność wykonywanych prac, a co za tym idzie skracają czas realizacji zleconych zadań i obniżają ich koszt. Przy wyborze producenta warto wybrać firmę, która może pochwalić się doświadczeniem w dostarczaniu tego typu rozwiązań, a jednocześnie stosowaniem najbardziej innowacyjnych technologii. W związku z tym wybór jest jasny i oczywisty – szwajcarska marka Leica Geosystems, która oferuje urządzenia charakteryzujące się wysoką jakością i precyzją oraz zaawansowaną technologią.
Firma Profi Partner we współpracy z firmą Leica Geosystems oferuje cztery rodzaje systemów sterowania maszynami:
systemy na koparki Leica – 1D, 2D oraz systemy 3D;
systemy na równiarki Leica – 2D, 3D oraz systemy sterowania z czujnikiem ultradźwiękowym;
systemy na spycharki Leica – 2D oraz 3D;
systemy na rozściełacze asfaltu Leica 3D.
Systemy sterowania maszynami Leica Geosystems 1D
Systemy Leica 1D to proste, a zarazem ekonomiczne systemy sterowania maszynami budowlanymi przeznaczone do współpracy z koparkami, koparko-ładowarkami, spycharkami lub równiarkami. Leica 1D to systemy wskaźnikowe, których nie trzeba wpinać w hydraulikę maszyny. Właśnie dlatego są szczególnie polecane dla firm, które dopiero rozpoczynają pracę z tego typu urządzeniami, zwłaszcza jeśli posiadają koparko-ładowarki lub minikoparki. Dodatkowo zastosowany w tych systemach czujnik lasera z kolorowym wyświetlaczem (Leica LMR 360R) jest bardzo łatwy w obsłudze, dzięki czemu praca wykonana jest w sposób szybki i sprawny.
Systemy Leica 1D przeznaczone są do prac niwelacyjnych związanych z równaniem i plantowaniem terenu, z przygotowywaniem gruntu pod wykopy na określoną głębokość i pod fundamenty oraz z korytowaniem, czy też wyrównywaniem dróg i placów.
Jak działają systemy sterowania maszynami Leica 1D
Systemy marki Leica Geosystems 1D składają się z trzech podstawowych elementów:
czujnika laserowego LMR 360R, który jest montowany na łyżce lub ramieniu koparki, bądź też na maszcie przymocowanym do lemiesza;
sygnalizatora LED;
niwelatora cyfrowego laserowego Leica (model Leica Rugby CLH400 lub Leica Rugby CLA700), który jest punktem odniesienia dla czujnika. Wymienione rodzaje niwelatorów laserowychLeica Rugby charakteryzuje automatyczne wpasowanie w spadek, duży ekran LCD o wysokim kontraście oraz stabilna praca w zmiennych temperaturach. Uzupełniające akcesoria, czyli detektor lasera, statyw i łata, dopełniają całości w celu precyzyjnej i bezbłędnej pracy.
Dodatkowo w kabinie maszyny może być zamontowany diodowy wyświetlacz kabinowy, który pełni funkcję przekaźnika sygnału z czujnika laserowego Leica LMR do maszyny. Wyświetlacz kabinowy jest montowany w momencie utrudnionej widoczności czujnika. Tego typu problemy występują w przypadku pracy równiarką, gdzie lemiesz jest szeroki, więc operator nie ma szans kontrolować jednocześnie jego lewej i prawej strony.
Niwelacja terenu przy pomocy systemów sterowania maszynami Leica 1D
W przypadku niwelacji terenu każdy czujnik laserowy odpowiada za jeden spadek. W związku z tym, przy wykonywaniu prac na dwóch spadkach potrzebne są dwa czujniki. Jeden z nich odpowiada bowiem za spadek na osi X, natomiast drugi za spadek na osi Y. Następnie w niwelatorze cyfrowym należy wpisać zadany spadek w % lub na osiach X, Y i ustawić czujniki pod niwelator laserowy. Dzięki temu wyznaczy on płaszczyznę odniesienia dla czujników lasera i będzie gotowy do pracy nad niwelacją terenu.
Kopanie pod wymiar przy pomocy systemów sterowania Leica Geosystems 1D
Zadanie to trzeba rozpocząć od wykonania wykopu, osiągając tym samym punkt docelowy na zadanej głębokości kopania. W momencie osiągnięcia tzw. zera wykopu montujemy czujnik lasera na wysięgniku koparki, który jednocześnie znajduje się w płaszczyźnie niwelatora laserowego. Urządzenie to musi być wcześniej ustawione na statywie, a jego wiązka laserowa stanowi wówczas płaszczyznę dla czujnika. Dzięki temu czujnik lasera sygnalizuje czy jesteśmy za płytko, czy za głęboko w stosunku do punktu 0.
Zalety systemów sterowania maszynami Leica Geosystems 1D
Systemy Leica 1D niewątpliwie zwiększają wydajność oraz dokładność na placu budowy. Ograniczają znacznie prace przygotowawcze i kontrolne, zapewniając zarazem pełny monitoring nad przebiegiem wszystkich realizowanych zadań. Jednocześnie dzięki możliwości mocowania systemu sterowania na magnesy lub klemy staje się on bardzo uniwersalny i bez problemu można go zamontować na lemieszu spycharki czy łyżce ładowarki. Warto również zwrócić uwagę na wysokiej jakości diody LED, które zawsze, nawet w pełnym słońcu są doskonale widoczne.
Dodatkowo można wymienić następujące korzyści ze stosowania systemów sterowania maszynami:
zwiększenie produktywności maszyny;
graficzne przedstawienie wskazań „góra/dół” za pomocą czujnika;
kopanie i równanie pod wymiar;
profilowanie i skarpowanie;
wykonanie zadania przy mniejszej liczbie przejść.
Stosując systemy sterowania maszynami szwajcarskiej marki Leica Geosystems każdy użytkownik może być pewny otrzymanych wyników, ich jakości i precyzji. Oprócz szerokiego grona zadowolonych klientów potwierdzają to również liczne certyfikaty jakości i dokładności urządzeń, które Leica wprowadza w celu dostarczania profesjonalnych systemów wysokiej klasy.