Top

Jak efektywnie pracować tarczą diamentową

Profi Partner dystrybucja / Technika diamentowa  / Jak efektywnie pracować tarczą diamentową

Jak efektywnie pracować tarczą diamentową

W dzisiejszych czasach tarcze diamentowe stanowią niezbędne narzędzie do cięcia takich materiałów jak: beton, beton zbrojony, asfalt, granit, ceramika, kamionka, gres, aluminium, stal, klinkier, glazura i inne materiały budowlane. Wszechstronne zastosowanie tych produktów jest znane od zeszłego stulecia. Pierwsza tarcza diamentowa do cięcia na mokro została bowiem wyprodukowana w 1926 roku. Ponad 50 lat później, w 1980 roku, na rynek wprowadzono tarcze diamentowe do pracy na sucho. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu laserowego spawania segmentu diamentowego z korpusem tarczy.

Zalecenia do pracy tarczą diamentową

W celu maksymalnego wykorzystania potencjału tarczy diamentowej należy przestrzegać kilku poniższych zasad:

  • przed rozpoczęciem pracy zalecamy na początek wykonać kilka cięć w miękkim, ściernym materiale (np. wapieniu). Dzięki temu diamenty zostaną odsłonięte, a tarcza nie będzie drgać ani przeskakiwać.
  • w przypadku cięcia głębokiego lepiej jest wykonywać kilka płytkich cięć niż jedno głębokie. Podczas cięcia nie należy zbyt mocno naciskać na tarczę diamentową, gdyż może to spowodować jej stępienie, nadmierne zużycie, przegrzanie lub odkształcenie i uszkodzenie segmentu.
  • tarcze diamentowe tylko do cięcia nie są przeznaczone do szlifowania bokiem tarczy.
  • przy zmianie kierunku cięcia na przecinarce jezdnej zalecamy najpierw upewnić się, że maszyna jest wyłączona, a tarcza jest podniesiona.
  • przy zbyt częstej zmianie kierunku cięcia tarczy nastąpi szybsze jej zużycie.
  • jeżeli tarcza diamentowa nie ma wskazanego kierunku pracy, za diamentem powinien być widoczny tzw. „ogon komety”.
  • przy rozpoczęciu tarcia niezgodnego z kierunkiem obrotów ustalonym podczas produkcji, można początkowo doświadczyć nieco wolniejszego cięcia i niewielkich wibracji do czasu aż diament zostanie odsłonięty.
  • należy zawsze zakładać tarczę diamentową o średnicy zaplanowanej przez producenta maszyny. Zbyt mała średnica zmniejszy głębokość cięcia zwiększając jednocześnie moc i prędkość. Tarczy o większej średnicy nie uda się założyć na maszynę, gdyż zablokuje ją osłona tarczy. Używanie maszyny ze zdemontowaną osłoną jest zabronione.
  • praca tarczą diamentową przeznaczoną do cięcia na sucho zawsze jest mniej wydajna niż praca na mokro. Można używać tarczy do cięcia na sucho z doprowadzeniem wody, ale nigdy nie powinno się pracować tarczą przeznaczoną do cięcia na mokro bez wody. Spowoduje to jej przegrzanie, i w skrajnych przypadkach odpadnięcie segmentu z możliwością zranienia użytkownika.

Problemy przy pracy tarczą diamentową

Pracując tarczą diamentową można napotkać pewne trudności wynikające na ogół z jej  złego użytkowania. Najczęstszym problemem jest tzw. glazurowanie tarczy występujące w momencie gdy spoiwo nie zużywa się we właściwy sposób. W rezultacie diamenty się nie odsłaniają, a powierzchnia segmentu staje się gładka. Jest kilka możliwych przyczyn glazurowania tarczy diamentowej:

  • spoiwo jest za twarde do ciętego materiału – należy wybrać tarczę z miękkim segmentem;
  • użyto zbyt dużo wody;
  • maszyna jest za słaba do cięcia danego materiału;
  • tarcza jest założona w kierunku przeciwnym niż powinna.

Druga przeszkoda, która może pojawić się podczas pracy tarczą diamentową to krótka żywotność ostrza spowodowana zazwyczaj zastosowaniem zbyt miękkiego spoiwa w stosunku do ciętego materiału. Takie sytuacje mają na ogół miejsce podczas cięcia asfaltu, świeżego betonu lub piaskowca. Żywotność tarczy diamentowej może być również skrócona poprzez:

  • cięcie betonu, który wygląda na utwardzony, ale tak naprawdę nie jest zbyt twardy;
  • cięcie na duże głębokości kiedy nie jest doprowadzona woda w wystarczającej ilości;
  • zbyt silne dociskanie tarczy;
  • za niskie obroty maszyny.

Oferta tarcz diamentowych firmy Profi Partner

Oferta firmy Profi Partner obejmuje szeroki asortyment tarcz diamentowych służących do obrabiania różnych powierzchni. Po pierwsze jest to nasza marka ProfiCUT z tarczami do każdego materiału o średnicy od 125 do 500 mm. Charakterystyczną cechą tych produktów jest spawanie segmentów diamentowych za pomocą lasera, co gwarantuje wysoką trwałość tarcz przy pracy w różnych materiałach oraz bezpieczeństwo użytkownika. Druga nasza marka to ProfiCUT Carbon made in Germany, czyli asortyment produkowany w jednej z największych fabryk osprzętu diamentowego w Europie. Tarcze diamentowe ProfiCUT Carbon to najwyższa jakość i najnowsze technologie opatrzone certyfikatami bezpieczeństwa EN 13236. Profi Partner jest jedną z nielicznych firm, które mają prawo do używania znaku OSA na własnych produktach. Do niedawna znak ten był zarezerwowany tylko dla największych koncernów.

 

Tarcze ProfiCUT oraz ProfiCUT Carbon to linie produktów umożliwiające zaopatrzenie każdego klienta, nawet tego bardzo wymagającego. Cały czas staramy się uzupełniać ofertę o artykuły poszukiwane na polskim rynku. W związku z tym w ostatnim roku wprowadziliśmy do sprzedaży kilka nowości, w tym tarcze diamentowe do szlifowania betonu ze specjalnie zaprojektowanym segmentem, którego kształt gwarantuje szybkie odprowadzenie pyłu i wydajne szlifowanie.

 

Oferta firmy Profi Partner to nie tylko gotowe propozycje produktów, ale także tarcze diamentowe produkowane pod specjalne zamówienia – według dokładnych wytycznych użytkowników zarówno dotyczących średnicy jak i materiałów w których mają pracować. W celu poznania szczegółów zachęcamy do kontaktu z działem handlowym za pośrednictwem maila lub telefonu.