Szlifowanie betonu – jak i czym szlifować posadzki?
Szlifowanie betonu jest niezbędne, jeżeli zależy Ci na uzyskaniu idealnie gładkiej nawierzchni o wysokiej estetyce i nieprzeciętnej jakości. Do tego celu potrzebne są odpowiednie narzędzia, choć niektórzy preferują sposoby ręczne. Tak czy inaczej, potrzebujesz wsparcia w postaci szlifierek. O stopniu ich zaawansowania powinno zdecydować to, jak bardzo zniszczony jest beton, jakie są Twoje umiejętności i oczekiwania względem prowadzonych prac. Podpowiadamy, jaka metoda sprawdzi się najlepiej.
Po co szlifować posadzki?
Zacznijmy od kluczowego pytania – czy szlifowanie posadzek jest potrzebne? Co daje? Szlifowanie to wyrównywanie powierzchni, aby były gładkie i dzięki temu łatwe w czyszczeniu. Przed tym, trzeba odpowiednio przygotować nawierzchnię, tj. usunąć z niej drobinki cementu, kurz i inne, które zmniejszałyby przyczepność. Warto starannie przeprowadzić polerowanie, bo dzięki temu schody czy posadzki niemal do złudzenia przypominają naturalny kamień. To absolutny hit przy wykańczaniu współczesnych wnętrz, nie tylko mieszkalnych, ale też biurowych czy usługowych. Nie bez znaczenia jest fakt, że poprzez prawidłowe szlifowanie udaje się zakonserwować i zabezpieczyć posadzki.
Szlifowanie diamentowe – opis techniki
Metoda szlifowania diamentowego jest bez wątpienia jedną z najchętniej wybieranych. Za jej popularnością przemawia wszechstronność, dokładność i bardzo dobre efekty końcowe, które utrzymują się przez długi czas.
Na pewno warto zaznaczyć, że szlifowanie diamentowe jest odpowiednie w różnych miejscach, począwszy od podłóg, przez ściany, stropy, słupy oraz sufity. Nie ma problemu, aby szlifować w pionie i w poziomie – efekty są podobne, pod warunkiem, że stosujesz odpowiednie narzędzia i wysokiej jakości piły z tarczami diamentowymi.
Jak wygląda szlifowanie diamentowe?
Decydując się na szlifowanie diamentowe, musisz mieć na uwadze to, że proces jest kilkuetapowy, wymaga od Ciebie cierpliwości oraz przygotowań. W kilku krokach opisaliśmy go poniżej:
- zatarcie powierzchni betonowej aż do odsłonięcia struktury,
- związane betonu przy pomocy dedykowanego środka impregnującego (zmiany chemiczne zwiększają twardość polerowanej powierzchni),
- precyzyjne wygładzenie i wypolerowanie powierzchni betonowej, aż znikną mikropory i uda się przywrócić piękny blask posadzki.
Na każdym etapie trzeba zachować skupienie i dbać o precyzję ruchów. Wszelkie zabrudzenia, podobnie jak niedbałe wykończenia mogą wpłynąć negatywnie na efekt i funkcjonalność posadzki. Nie bez znaczenia jest wybór poprawnej metody i wreszcie zastosowanie wysokiej jakości sprzętu szlifującego, takiego jak tarcze diamentowe do betonu.
Narzędzia do szlifowania diamentowego
Przeprowadzenie szlifowania diamentowego wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Są nimi bez wątpienia korony i tarcze diamentowe. Firmy, które specjalizują się w tego typu pracach sięgają również po brzeszczoty do pił, ściernice garnkowe, wiertnice diamentowe oraz statywy do wiertnic.
Specjaliści dobierają urządzenia oraz tarcze do zakresu i charakteru prowadzonych prac. Najbardziej uniwersalne są szlifierki podłogowe jednotarczowe, dzięki którym możliwe jest szlifowanie posadzek w piwnicach, garażach oraz pomieszczeniach gospodarczych. Na pewno inne narzędzia i styl pracy wdraża się przy posadzkach mocniej uszkodzonych czy trwalej zabrudzonych. W takim przypadku najlepszym wyborem będą urządzenia głowicowe, które pracują z dużą mocą prędkością.
Metody szlifowania na sucho i na mokro
Szlifowanie betonu można wykonać na sucho lub na mokro. Ta druga metoda zapewnia mniejsze zakurzenie, a także większą wydajność pracy. Zawsze jednak na początku przynajmniej trzeba się liczyć z dużą ilością pyłu, co wynika z konieczności stosowania obróbki zgrubnej, a dopiero potem drobniejszego ziarna.